Unicorn invasion
date
05. October 2021
time
08:00
Ticket
Vil I gå med på March mod Ensomhed?
Så inviteres I til at gå med fra Holstebro Rådhus (Kirkestræde 11, 7500 Holstebro) tirsdag d. 5. oktober.
Se ruten fra Holstebro til Herning her
Og følg gerne med på facebookeventet her
Patrick Cakirli er en ung mand, der med projektet March mod ensomhed sætter fokus på de flere end 380.000 voksne og over 20.000 børn i Danmark, der hvert år føler sig svært ensomme.
I samarbejde med 38 kommune vil Patrick fra den 16. august til og med den 10. oktober vandre 1.600 kilometer fra Bornholm - ned gennem Nordsjælland, København, Midt- og Sydsjælland til Sydhavsøerne - videre over Langeland, Tåsinge og rundt på Fyn - op gennem Sønder-, Øst- og Nordjylland - og til sidst ned gennem Vestjylland til Esbjerg.
Vi er sammen med Holstebro Kommune med til at arrangerer Patriks ophold i Holstebro.
Det er sådan med Patrik, at han kun kan gå, når han har følgeskab. På den måde bliver hans vandring symbol på vigtigheden af fællesskab og social ansvarlighed i kampen mod ensomhed.
Vi håber, derfor at I vil støtte projektet ved at gå med på marchen tirsdag d. 5. oktober.